Evlerimizin hem dekoratif hem şifalı bitkisi: Aloe Vera

Son derece kolay bakımı ve direkt olarak güneş ışığına maruz kalmadığı sürece her yerde yetişebilme özelliği sayesinde kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir. Eski çağlardan beridir nam salmış Aloe Vera bitkisi, antik Mısır’da ölümsüzlük, Kızılderililer’de ise cennetin sihirli değneği olarak adlandırılmıştır. Saçlarımızdan, tırnaklarımıza kadar sayısız faydası olan bu bitki zambakgiller familyasından kaktüse benzerliğiyle dikkat çekmektedir. İlaç tedavileri dahil olmak üzere bir çok kozmetik üründe de kullanılan bu bitki, ülkemizin özellikle Güney Bölgelerinde yetişmektedir. Yaprakları içerisinde bulunan saydam, jöle kıvamındaki özsuyu sayesinde şifa dağıtan Aloe Vera sıcak iklimleri daha çok sevmektedir. Bol güneşli ve hafif esinti alan yerlerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Hava sıcaklığı 10 derece altına düştüğü takdirde iç mekanlarda bakılmalıdır. Soğuk havadan kolaylıkla etkilenir ve bu nedenle yaprak ve kök kısmında ani donmalar/çürümeler gözlemlenebilir.

Biz, yüzde 96’sı sudan oluşan yapraklarında ayrıca temel yağlar, mineraller, vitaminler, enzimler, glikoproteinler, rezin ve antrasen türevleri yer alan  bu bitkiyi, ‘nem bombası’ olarak adlandırıyoruz. Yeşil yapraklı, kaktüsgillerden olan bu nem bombası, kendini içindeki kendine özgü jel sayesinde nemli ve dinç tutmaktadır. Kendine verdiği bu şifayı insan cildine de sağlayabilmektedir. Ciltte nemli ve koruyuculuk sağlayan bir tabaka oluşturarak yara/yanık vs. etrafındaki kan dolaşımını arttırmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Doğal antiseptik özelliklidir ve bu özelliği sayesinde yanık ve yaralı bölgelerin iyileşme sürecinde hızlı bir etki sağlar. Cilt kızarıklıkları ve  güneş yanığı gibi cilt problemlerine iyi gelmenin yanı sıra cildin tazeliğini ve esnekliğini korumasına da yardımcı olur. Alerjiden kaynaklanan kaşıntı, sinek ve böcek ısırıklarına karşı da yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Tüm bu etkilerinin yanında içeriğinde bulunan salisilik asid sayesinde sivilce oluşumunun önlenmesi ve sivilce izlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Bu özelliklerin hepsini bir arada barındıran Aloe Vera bitkisinden yararlanarak ürettiğimiz %100 doğal ve el yapımı sabunumuz ALOE’yi, neme ihtiyaç duyan, çatlamış veya iyileşme sürecindeki yaralı ciltlere öneriyoruz. Antiseptik özelliği ve içeriğinde bulunan salisilik asid sayesinde sadece sivilcelere iyi gelmekle kalmadan, sivilce izlerinin hızla kaybolmasına da yardımcı olacaktır.

Öne çıkan blog yazılarımız